Зміст:
Вступ
Захисні споруди цивільної оборони допомагають захистити людей від різних загроз (біологічна, хімічна, радіоактивна). Існують вимоги, за якими їх будують та постачають необхідним: повітрям, запасом продуктів, водою для пиття та гігієни. У статті розглядається класифікація укриттів, яку бажано знати за ймовірної небезпеки.
Захисна споруда ЦО — це специфічне укриття для захисту населення від боєприпасів, випромінювання, ядерної та радіоактивної зброї. Сховища зможуть захистити людей від біологічної зброї, повені, хімічної зброї, радіації, уламків.
Кожен громадянин повинен бути обізнаним про захисні приміщення, їх види, цілі та обладнання, щоб убезпечити себе та близьких у разі ймовірної загрози.
Використання споруд цивільної оборони — це один із головних способів захисту людини. Найширше їх застосування було під час Великої Великої Вітчизняної війни, що допомогло врятувати життя багатьох дітей.
Вимоги до захисних споруд цивільного захисту
Захисні споруди цивільної оборони повинні гарантувати захист від:
- біологічної зброї;
- токсичної речовини;
- радіоактивної речовини;
- випромінювання радіації;
- ядерної зброї.
Укриття захищає населення від ризику обвалення зруйнованої будівлі, впливу високої температури під час пожеж.
Захист від уламків та зруйнованих будівель забезпечують стіни, герметичні двері.
Укриття має бути оснащене для тривалого перебування у ньому людей до погашення пожежі чи зниження радіації. Його постачають не тільки фільтровентиляцією, щоб люди могли дихати, а й електроживленням, оснащують водопроводом, опаленням, каналізацією, запасами води та продуктами першої необхідності.
Щоб убезпечити населення від токсинів, біологічних речовин та впливу радіації, притулок герметизується та забезпечується фільтровентиляційним обладнанням. З його допомогою очищається повітря, запобігає проникненню токсичного повітря вглиб приміщення крізь дрібні тріщини.
Класифікація захисних споруд ЦО
Залежно від місця розташування, укриття можуть бути вбудованими та окремо стоять. Вбудовані види захисних споруд перебувають у підвальних приміщеннях будівель, є найпоширенішим типом споруд. Такі укриття часто повністю заглиблені в землю, що зменшить тиск ударної хвилі.
Типи захисних споруд, що окремо стоять, розташовуються на території заводів, у дворі, парку. У цих сховищах немає аварійних виходів, тому що вони знаходяться далеко від ймовірних завалів.
Захисна споруда цивільної оборони має містити такі документи: журнал, паспорт, інструкцію з користування, план.
Укриття групуються за цілями, термінами будівництва (зведені заздалегідь і швидко побудовані), постачання фільтровентиляційної системи, місцезнаходження, місткості, захисним функціям.
Обладнання укриття
Одним із найважливіших параметрів захисту є час заповнення споруди під час «Повітряної тривоги». Для скорочення цього терміну приміщення має бути обладнане двома входами.
Щоб захистити людей від ударної хвилі, на вході ставлять стійкі захисно-герметичні двері з металу, тому що вхід є незахищеним місцем в такому об’єкті.
Продумана установка входів гарантує швидке наповнення споруди.
Найважливішим завданням під час встановлення споруд є надання населенню необхідної кількості повітря, готового для вдихання під час можливих заражень чи пожежі. Система постачання повітря може захистити людину від диму, біологічного засобу, хімічних токсинів, радіоактивних речовин. Вона також підігріває або охолоджує повітря, зволожує його, насичує киснем.